Meksika Ankara Büyükelçiliği

Meksika Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Aziziye Mahallesi, Kırkpınar Sokak, No: 18/6, 
CP 06540, Çankaya, Ankara, Türkiye.

Meksika Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi - Cuma  09:00 – 16:00 saatleri arasında

Meksika Büyükelçiliği Çankaya, Konsolosluk Vize Bölümü Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma 09:00-13.00 arası

Ankara Meksika Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Telefon: + 90 (312) 442 30 33 
+ 90 (312) 442 30 99 
+ 90 (312) 441 94 24 
+ 90 (312) 441 81 60

Faks : + 90 (312) 442 02 21

Meksika Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Ankara ve çevresinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız Meksika vize süreçleriyle alakalı işlemlerini Meksika Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilirler.  

Meksika Ankara Büyükelçiliği’nin Görevleri Nedir? 

Meksika Türkiye dış temsilcisi olarak görevini yürüten Meksika Büyükelçiliği, Meksika Hükümetini  Ankara’da en üst düzeyde temsil eden resmi kurumudur.  Ankara Meksika Büyükelçiliği, devletini temsil etmesinin yanı sıra Türkiye’de yaşayan vatandaşlarının haklarını koruyup gözetme doğrultusunda da görevini sürdürmektedir. Ankara Meksika Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

Meksika Konsolosluğu vize işlemleri için Meksika Büyükelçiliği’nin Konsolosluk vize işlemleri bölümüne müracaat edilmesi gerekmektedir. Ankara Meksika Büyükelçiliği vize başvuruları dışında vizeleriniz ile alakalı aklınıza takılan konularda sizleri bilgilendirir ve konsolosluk işlemlerin de yol gösterici bir görev üstlenmektedir. 

Ayrıca, Meksika Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan Meksika topluluk üyelerinin birbirleri arasındaki bağları pekiştirmek, vatandaşları ile yakın iletişim içinde olmak ve iki ülke arasında sürdürülen projeler hakkında bilgilendirme yapmaktır. 

Ankara Meksika Büyükelçiliği, bu bölgede yaşayan Meksikalı vatandaşlarının tam ve güncel veritabanını oluşturmak için hesap oluşturmuştur. Kişisel kayıtların oluşturulabilmesi için Meksika vatandaşlarından işbirliği beklenmektedir. Meksika Büyükelçiliği tarafından koordine edilen bu hesap sayesinde Meksika Dışişleri Bakanlığı ile dış temsilciler olarak görev yürüten Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Konsolosluğu arasındaki teması daha etkin kılabilmek için oluşturulmaktadır. 

Meksika Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu'nun temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Meksika vizesi için başvuruda bulunacak veya Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatilleri

Yeni Yıl

1 Ocak

Meksika Anayasa Günü

7 Şubat

Benito Juarez Günü

21 Mart

Kutsal Cuma

7 Nisan

Paskalya

9 Nisan

Ramazan Bayramı

21-23 Nisan

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Kurban Bayramı

29 Haziran 2 Temmuz

Demokrasi Günü

15 Temmuz

Zafer Bayramı

30 Ağustos

Meksika Bağımsızlık Günü

16 Eylül

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Ölüler Günü

1 Kasım

Meksika Devrimi Yıl Dönümü

21 Kasım

Noel

25 Aralık

Meksika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika Elektronik vizesine başvuracak kişiler Meksika Konsolosluğu resmi web sitesinde bulunan başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmak kaydıyla online başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvurunun onaylanması durumunda uçağa binerken ibraz edilmek üzere onay çıktısı alınmalıdır. Ancak başvuru reddedilmiş ise seyahat amacına uygun belgelerle birlikte Meksika Konsolosluğu ve ya yetkili Meksika Vize Merkezleri aracılığıyla başvuru yapılmalıdır.

Meksika Vizesi Online Başvuru Formu Nedir?

Meksika Konsolosluğu/Elçiliği resmi web sitesi üzerinden elektronik onay sayfası linkinden Online Meksika Vize Başvuru Formu’na ulaşarak, dikkatli ve eksiksiz yanıtlanması durumunda elektronik onay talebi kısa sürede işleme konulmaktadır. Meksika Online Vize başvuru formunun doldurulması sırasında özen gösterilmesi gereken alanlar; pasaport ya da kimlik kartı bilgileri, seyahat bilgileri ve diğer bilgiler ile  ilgili bölümlerde yer alan soruların doğru ve net yanıtlanması önemlidir. 

Meksika Büyükelçiliği Vize Ücreti Nedir?

Meksika Vizesi için ödenmesi gereken Meksika vize ücreti; Meksika Ankara Büyükelçiliği'ne vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. Elektronik ortamda yapılan Meksika vize başvurularında formun doldurulma işleminin onaylanması ile yönergeler izlenerek; kredi kartı ile vize ücreti tahsil edilmektedir.

Meksika Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi Durumunda Ne Yapılır?

Meksika Konsolosluğu’nun Meksika seyahatine uygun hazırlanan başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal –ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamadığını anlamak ister. Meksika Konsolosluğu Vize Bölüm yetkilisi, başvuru dosyasını incelerken, ülkeyi terk etme niyetinin olmadığına ve geri dönmek için güçlü bağların bulunmadığı kanısına varırsa; vize başvurusunu reddedebilir. 

Ankara Büyükelçiliği Mexico, Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, apostil (belge tasdiki), noter, askerlik, vize, pasaport ve vatandaşlık belgesi gibi işlemlerinin yürütülmesi Meksika Türkiye dış temsilcileri olan Meksika Büyükelçiliği ve Meksika Başkonsolosluğu'nun görevidir.  Meksika Konsoloslukları, Türkiye-  Meksika ticari bağlarını geliştirmek; bu ülkede çalışan Meksika vatandaşlarını himaye etmek; vatandaşlık işlemlerinde hizmet vermekle sorumludur. Ankara Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti dışında Gürcistan, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti dış temsilciliği resmi temsilcilik görevini yürütmektedir.

Ankara Meksika Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

Meksika Vizesi için Davetiye Mektubu

Meksika Konsolosluğu, ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru dosyasında yer alması gereken Davet Mektubu’nun içeriğini nasıl ...
2023-08-12 11:49:26

Meksika Büyükçisi “ Meksika dünya turizminde ilk onun içinde”

Meksika Büyükçisi “ Meksika dünya turizminde ilk onun içinde”  İstanbul Dünya Turizm Forumuna katılan Ankara Meksika Büyükelçis...
2023-08-12 11:48:39

Meksika Elektronik Vize Uygulaması

Meksika Elektronik Vize Uygulaması T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara Meksika Büyükelçiliği’nden aldığı Notaya göre;  17 ...
2020-10-29 09:59:34
Tüm Duyurular