Meksika Vize Başvurusu

Meksika Vizesi

Meksika seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Diplomatik Pasaport hamili olmamaları halinde Meksika vize işlemlerine tabidirler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaport sahibi vatandaşlar bu ülkeye olan seyahatleri için Meksika vize başvuru işlemlerinde bulunmaları gerekecektir.  

Meksika vizesi için başvuruda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Meksika vizelerini Meksika Devleti’nin 17 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerliliğe soktuğu Elektronik Onay sistemi sayesinde Meksika’ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya Havayolu  ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli Meksika vize başvurusunu online olarak alabileceklerdir. Meksika’ya kara yolu, deniz yolu ya da başka bir ülkeye seyahatle bağlantılı ziyaret etmeyi planlıyorsanız; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Büyükelçiliği’ne Meksika vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. 

Önemle Dikkat! Meksika vizesi için yapılmış olan Online Vize başvurunun geçerli sayılabilmesi için Meksika seyahatlerinin gerçekleştirileceği Havayolu şirketinin ''SAE'' sistemine kayıtlı olduğundan emin olunmalıdır.

Ayrıca Meksika vize başvuru sahibinin, pasaportunda geçerli ABD vizesi, Japonya vizesi, İngiltere vizesi, Kanada vizesi ya da Schengen vizesi olması halinde Meksika vizesine gerek duymadan, Meksika ülkesine giriş yapılmaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için; adı geçen ülkelere ait vize taşıyan pasaportların, Meksika’ya planlanan seyahatin bitiş tarihinden sonra da en az 6 ay geçerlilik süresi taşıdığından emin olmalısınız. Ayrıca bu ülkelere ait oturum izni sahipleri de Meksika vize işlemlerinde bulunmadan ülkeye Meksika vizesine gerek kalmadan giriş yapabileceklerdir. 

Meksika Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Meksika Konsolosluğu/Elçiliği resmi web sitesi üzerinden elektronik onay sayfası linkinden Online Meksika Vize Başvuru Formu’na ulaşarak, dikkatli ve eksiksiz yanıtlanması durumunda elektronik onay talebi kısa sürede işleme konulmaktadır. Meksika Online Vize başvuru formunun doldurulması sırasında özen gösterilmesi gereken alanlar; pasaport ya da kimlik kartı bilgileri, seyahat bilgileri ve diğer bilgiler ile  ilgili bölümlerde yer alan soruların doğru ve net yanıtlanması çok büyük önem arz etmektedir. 

Meksika Konsolosluğu’nun vize başvurusuna elektronik onay sayfası üzerinden vereceği muhtemel 2 cevap: Başvurunuz onaylandı ya da Başvurunuz reddedildi şeklinde olur. Meksika Konsolosluğu’nun başvuru için yanıtın olumlu olması halinde çıktının hem uçağa binmek için Havayolları yetkilisine hem de Meksika giriş kapısındaki Gümrük Muhafaza yetkilisine sunulması zorunludur. Online Meksika vize başvuruları için sisteme kaydedilen bilgiler, kişisel belgelerle eşleşmemesi halinde Meksika’ya uçuşa ya da Meksika’ya girişe izin verilmez.

NOT: Sistemden Meksika vize başvurusuna red gelmesi halinde Meksika Konsolosluğu’na, Meksika’ya seyahat sebebine uygun şekilde müracaat edilmesi gerekmektedir.    

Meksika’ya kara yolu, deniz yolu ya da diğer ülkelerle bağlantılı seyahat etmeyi  planlayan kişiler; Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Büyükelçiliği’ne Meksika vize başvurusu yapmalıdır. Meksika Konsolosluğu Meksika vizesi başvurularını, seyahat acentaları aracılığıyla da kabul etmektedir.         

Meksika Konsolosluğuna Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Türkiye Meksika Devleti dış temsilcilikler olan Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu Meksika Devletinin Türkiye' de bulunan resmi dış temsilcilikleridir. Meksika Devleti söz konusu resmi temsilcilikler dışında Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu ve Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu ile de temsil edilmektedir. Meksika İzmir Fahri Konsolosluğu, Meksika Mersin Fahri Konsolosluğu yine Meksika vize başvurularını kabul etmekte ve Meksika vize kategorilerine dair bilgi alış-verişinde bulunulabileceği temsilciliklerdir. Ancak Meksika vize başvurularının değerlendirilmesi, karar aşaması ve vize süresi ile verilecek kararlar Meksika Büyükelçiliği’nin yetki alanındadır. 

Meksika seyahat amacına uygun Merika vize kategorisi tercih edilerek ve bu Meksika vize kategorisi vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirerek Meksika Konsolosluğuna veya Meksika Konsolosluğu ile birlikte kordineli olarak çalışan Meksika vize işlemleri üzerine hizmet veren seyahat ve turizm acentaları üzerinden de Meksika vize başvuruları gerçekleştirilebilecektir. Meksika Konsolosluğu’nun Meksika vize uyum koşullarına uygun hazırlanmış başvuru dosyalarının incelenmesi sırasında göz önünde bulundurulan muhtemel unsurlar; kişinin Türkiye’ye geri dönüşünü sağlayacak maddi varlık, sosyal –ailevi bağı ya da öğrenim bağlarının olup olmamasıdır. 

Meksika Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize başvurularını haftaiçi Pazartesi-Cuma 09:00-13:00 arası kabul etmektedir. 

 Meksika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nedir?

1- Pasaport:( en az 6 ay geçerliliği olan, 2 boş sayfası bulunan) Varsa eski pasaportların ilk ve son sayfalarının A4 ebatında fotokopileri.

2- Online Meksika Vize Başvuru Formu: eksiksiz doldurulmalı, arkalı önlü tek sayfa halinde çıktısı alınmalı.

3- Biometrik Fotoğraf: Arkası beyaz fonlu, gözlüksüz, 4.5 x 3.5 cm ölçülerinde hazırlanmış olmalı (Türbanlı fotoğraflar ancak başvuru sahibinin pasaportundaki fotoğraf da türbanlı ise kabul edilir).

4- İşveren İzin Yazısı : görev tanımını, işe başlanılan tarihi, seyahat tarihleri arasında izinli olduğunu ve seyahatten dönüş sonrası işe geri döneceğini taahhüt eden bir yazı hazırlanmalıdır. Antetli kağıda, yetkili kişinin imza ve kaşesi ile mutlaka olmalıdır.

5- Maaş Bordrosu: son 3 aylık. İmzalı ve kaşeli

6- SGK İşe Giriş Bildirgesi

7- Banka Hesap Dökümü ve ya Banka Hesap Cüzdanı: son 3 aylık aktif banka hesap hareketi; şahıs/ şirket hesabının dökümü olarak görmelidir. Bankanın ıslak imza ve kaşesi ile bankanın imza sirküleri ekte hazır bulunmalıdır.

 8- Şirket Güncel Evrakları: (Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, Ticari Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri)

Meksika Devleti’nin Türkiye temsilcilikleri Türkiye ve Meksika resmi tatil günlerinde hizmet verememektedir.Meksika Konsolosluklarına yapılacak vize başvuru işlemlerinin aksamaması için ülkeye yapılacak seyahat tarihiniden 1 ay önce vize başvurusu yapılması tavsiye edilmektedir. 

Lütfen Dikkat! Meksika vizesi, meksika vize işlemleri ve Meksika Konsolosluk işlemlerine başvuru yapacak kişiler, aşağıda belirtilen Meksika konsolosluğu resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmaları gerekecektir. Meksika Konsoloslukları aşağıda belirtilmekte olan tarihlerde kapalı olacaktır.  

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Nedir 2023?

İstanbul Meksika Başkonsolosluğu, Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Fahri Konsolosluğu'nun temsil ettiği Meksika Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Meksika vizesi için başvuruda bulunacak veya Meksika konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir. Başvuru yapılmadan önce Meksika Büyükelçiliğinin resmi web sitesinden ya da Büyükelçiliğin Konsolosluk Bölümü telefonla aranarak tatil günlerinin kontrol edilmesinde fayda vardır. 

Meksika Konsolosluğu Resmi Tatilleri

Yeni Yıl

1 Ocak

Meksika Anayasa Günü

7 Şubat

Benito Juarez Günü

21 Mart

Kutsal Cuma

7 Nisan

Paskalya

9 Nisan

Ramazan Bayramı

21-23 Nisan

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Kurban Bayramı

29 Haziran 2 Temmuz

Demokrasi Günü

15 Temmuz

Zafer Bayramı

30 Ağustos

Meksika Bağımsızlık Günü

16 Eylül

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Ölüler Günü

1 Kasım

Meksika Devrimi Yıl Dönümü

21 Kasım

Noel

25 Aralık

Duyurular

Meksika Vizesi için Davetiye Mektubu

Meksika Konsolosluğu, ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru dosyasında yer alması gereken Davet Mektubu’nun içeriğini nasıl ...
2023-08-12 11:49:26

Meksika Büyükçisi “ Meksika dünya turizminde ilk onun içinde”

Meksika Büyükçisi “ Meksika dünya turizminde ilk onun içinde”  İstanbul Dünya Turizm Forumuna katılan Ankara Meksika Büyükelçis...
2023-08-12 11:48:39

Meksika Elektronik Vize Uygulaması

Meksika Elektronik Vize Uygulaması T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara Meksika Büyükelçiliği’nden aldığı Notaya göre;  17 ...
2020-10-29 09:59:34
Tüm Duyurular